Język pl

Sztuka fantazji - malowanie na jedwabiu

Przez dwa tysiąclecia sekret jego wyrobu stanowił jedną z najpilniej skrywanych tajemnic w Państwie Środka. Dzięki wyjątkowym właściwościom - połyskowi, lekkości i miękkości, przylgnęła do niego opinia tkaniny cesarskiej. Nie bez podstaw zresztą, wszak zabiegał o niego sam Justynian Wielki, a jego wynalezienie przypisuje się cesarzowej Xi Lingshi. Dziś, wykonane z niego chusty, szale i apaszki stanowią obiekty westchnień wielbicielek mody i gustownego wyglądu. Jedwab, bo o nim mowa, od wieków stanowi źródło pożądania i inspiracji - jak się okazuje, również w świecie sztuki.

By przekonać się o orientalnym czarze tego wyjątkowego materiału wystarczyło w czwartek, 12 lutego, odwiedzić Miejski Dom Kultury. To tu, pod instruktorskim okiem Teresy Anniuk-Gulak odbyły się warsztaty, których uczestnicy poznawali tajniki pochodzącej z Indii pradawnej sztuki malowania na jedwabiu, tzw. gutty. Spod pędzli wiedzionych po jedwabiu fantazją uczestniczek, wyłaniały się motywy kwiatowe i zwierzęce. Intensywnością barw urzekały motyle i ryby, a wzrok hipnotyzowały nieodgadnione abstrakcje.

Wymagające skupienia i precyzji, zajęcia były okazją do nieskrępowanej ekspresji, a biorące w nich udział panie miały szansę twórczo pobudzić swoją wyobraźnię, rozwinąć zdolności manualne, otworzyć się na nowe bodźce artystyczne, a przede wszystkim - odpocząć. To z pewnością nie ostatni raz, gdy cieszące się popularnością warsztaty zawitały do naszego MDK.

powrót

Zdjęcia


© 2015-2024 Corsario.pl

WEBDESIGN: corsario